I anslutning till utställningen Ikoner på Sundsvalls museum spelar bandet Jan Boholm & Alla Dessa År en unik kvällskonsert i Kulturmagasinet.
Många har sett och hört Jan Boholm som en av skådespelarna i Teater SOJAs produktioner. Genom åren har han även skrivit mycket musik. Jan Boholm & Alla Dessa År är ett band som i vanliga fall gör låtar om tid som går, som gått och som komma skall. Sånger om att vara människa, om tiden vi lever i, om kärlek och förvirring.
På den här konserten spelar de för första gången ett antal covers av kända artister som till exempel The Beatles, Bob Dylan, The Who, Lee Hazlewood, The Kinks, Cornelis Vreeswijk och Fred Åkerström.
I samband med konserten håller Sundsvalls museum extraöppet till 21.00 så konsertbesökare har möjligheten att ta del av utställningen Ikoner efter konserten.
Aktuella evenemangsdatum
Museet och utställningen Ikoner har öppet i samband med och efter konserten fram till 21.00

Sundsvalls kommun